Zamagljen vid otežava svakodnevne aktivnosti kao što su vožnja, gledanje televizije ili čitanje. Razvoj sive mrene ne uzrokuje bol u oku. Siva ili staračka mrena najčešće je posljedica starenja očne leće. To je prirodni proces kao što je pojava sijedih vlasi ili bora na koži. Taj proces uglavnom nastaje postupno tijekom nekoliko godina.
Simptomi i znakovi koji ukazuju na stvaranje sive mrene mogu biti manje ili više uočljivi. Često se prije samog zamućenja vida pojavljuje promjena u refrakciji oka, što znači da postojeća dioptrija više nije odgovarajuća zbog promjene u elastičnosti i sklerozi očne leće. U početnoj fazi je moguće postići dobar vid promjenom dioptrije naočala. U kasnijoj fazi dolazi do zamagljenja slike koje onemogućava bistar vid.
Normalna očna leća je potpuno bistra struktura u oku. Leća se sastoji od središnjeg dijela koji se naziva jezgra i vanjskog dijela koji se naziva kora. Cijela leća je obavijena tankom vrećicom koja se naziva kapsula. Zamućenje u leći može nastati u svim navedenim strukturama, što uzrokuje različite simptome.
Nuklearna mrena je stanje u kojem je većina zamućenja smještena u jezgri leće. U početku je moguća pojava mijenjanja dioptrije no uskoro dolazi do ravnomjernog zamućenja vida. Takav oblik mrene često nastaje u starosti. Kortikalna mrena je stanje u kojem je većina zamućenja smještena u kori oko leće, te je zamućenje uglavnom djelomično. Zamućenja u kori leće su obično duguljasta i izdužena te se šire od rubnih dijelova leće prema centralnom dijelu. Ovisno o tome koliki je dio centralnog dijela leće zamućen toliko će biti onemogućen jasan vid.
Subkapsularna mrena je stanje u kojem je većina zamućenja smještena blizu vanjske ovojnice leće koja se naziva kapsula. Tada se postupno zamućuje centralni dio leće smješten blizu kapsule. U slučaju subkapsularne mrene obično su simptomi izraženi po jakom suncu ili svjetlu, zato što se tada sužava zjenica te centralno zamućenje leće onemogućava vid. Kod kapsularnog zamućenja leće simptomi su slabije izraženi u tamnijim prostorima, kada su zjenice šire. Ovaj oblik zamućenja leće češće se javlja kod mlađih ljudi i kao nuspojava uzimanja određenih lijekova, prvenstveno kortikosteroida.
Simptomi i znakovi zamućenja očne leće:
Čimbenici rizika za razvoj mrene:
Jedini pravi način za postavljanje konačne dijagnoze mrene je sveobuhvatan pregled oka. To uključuje ispitivanje vidne oštrine, detaljni pregled oka na biomikroskopu uz pregled očne pozadine i mjerenje očnog tlaka. Potrebno je detaljno pregledati oko zbog mogućeg postojanja drugih očnih bolesti kao što su glaukom ili staračka degeneracija žute pjege. Ako postoje druge bolesti oka moguće je da sama operacija mrene neće značajno poboljšati vid.
Većina zamućenja očne leće nastaje zbog starosti i ne može se spriječiti. Redoviti očni pregledi su ključni u ranom otkrivanju početnih zamućenja. Moguće je poduzeti neke korake u sprječavanju ranog razvoja sive mrene ili usporavanju napredovanja zamućenja, kao što je prestanak pušenja. Pušenje stvara slobodne radikale što povećava rizik od razvoja mrene. Zdrava prehrana s dovoljnom količinom voća i povrća, ograničena konzumacija alkohola i zaštita očiju od sunca zbog ultraljubičastog zračenje koje pridonosi razvoju mrene. Potrebno je kontrolirati kronične bolesti kao što je dijabetes.
Jedino učinkovito liječenje je operacija mrene kojom će se ukloniti zamućena očna leća i umjesto nje ugraditi umjetna intraokularna leća.