Postavite si nekoliko pitanja:
S obzirom da polovica ED-a nastaje kao posljedica kombinacije organskog oboljenja i psihičkih tegoba potrebno je kroz razgovore s partnerom, a zatim i liječnikom, pokušati doći do pravog uzroka.
Primarni cilj je utvrditi da li organski sustav nastajanja erekcije postoji (prisutnost normalnih noćnih ili ranojutarnjih erekcija važan je podatak, kao i prisustvo erekcija kod drugačijih erotskih stimulusa: vizualni i slušni, samozadovoljavanje).
Kliničkim je pregledom potrebno utvrditi postojanje anatomskih promjena na spolnim organima koje mogu dovesti do ED (nalaz testisa manjih dimenzija, prisutnost plakova na tijelu penisa koje dovode do njegova krivljenja-tzv. „induratio penis plastica", kao i nalaz karcinoma prostate). Potrebno je učiniti pregled kompletne krvne slike, utvrditi vrijednosti PSA (specifičnog antigena prostate) i razinu testosterona. O kvaliteti spolnog života govori i nalaz testa kojega ispunjava ispitanik (tzv. „IIEF-5 test").
Vrlo je važno tegobe podijeliti s partnerom, te bi bilo uputno razgovor s liječnikom (ukoliko ne prvi, onda one slijedeće) voditi uz njeno prisustvo.
Prvi korak u odluci o odabiru liječnika je odlazak obiteljskom liječniku. Po učinjenom osnovnom pregledu i laboratorijskim nalazima, daljnji pregledi i savjeti usmjereni su k liječnicima slijedećih specijalnosti: urolog, endokrinolog, psiholog, psihijatar/psihoterapeut.
Temelj odabira načina liječenja je otkrivanje uzroka ED. Pri tom treba obratiti pažnju na navike i zbivanja u životu bolesnika, moguću uporabu lijekova, prisustvo organskih bolesti i njihovo liječenje.
Smanjena vrijednost testosterona zahtjeva endokrinološku obradu , jer ponekad sama nadomjesna terapija nije dovoljna. U mlađih bolesnika sa ozljedama zdjelice i međice potrebna je često i mikrokirurška operacija (revaskularizacija-uspostavljanje ponovne kvalitetene prokrvljenosti penisom).
Terapija ED lijekovima koji se uzimaju peroralnim putem („na usta") omogućava povećanje arterijskog protoka, opuštanje glatkih mišića, širenje arterija, pritisak na vene i time erekciju.
Na našem tržištu dostupni su: sildenafil, vardenafil, tadalafila.
Postoji nekoliko doza lijekova koje se propisuju, uz početni učinak erekcije uz erotski stimulus koji se kreće od 10 minuta do pola sata, uz vrijeme unutar kojega je ponovno moguće postići erekciju od 4 do 36 sati (podaci iz uputa o lijekovima).
Navedeni lijekovi nisu namjenjeni svim muškarcima koji imaju ED, te postoji nekoliko osnovnih kontraindikacija za njihovu primjenu: preboljeli infarkt srčanog mišića ili moždani udar unutar 6 mjeseci, uporaba kardiotonika koji u sebi sadrže nitrate, nestabilna angina pektoris, teži poremećaji jetrene ili bubrežne funkcije.
Kod odluke o započinjanju utvrđivanja razloga ED morate biti svjesti specifičnosti tegobe, te mnogobrojnih uzroka iste. Međutim, obzirom da erektilna disfunkcija direktno utječe na kvalitetu života muškaraca, ali i njihova partnera, ne smije se zanemariti i prepustiti nezadovoljstvu. Iako je u četvrtini slučajeva povezana sa organskim oboljenjem, a u polovici je kombinacija organskog i psihogenog, već samo postojanje organskog oboljenja djeluje na psihološki status osobe, pri čemu i spolni život ne može biti konzumiran u potpunosti. Naročito prisutnost organske bolesti zahtjeva posebnu brigu i o njenoj terapiji.
Zbog toga je neophodna suradnja partnera u liječenju, kao i pravovremeno obraćanje liječniku (obiteljskom, urologu, endokrinologu, psihiterapeutu...) zbog započinjanja terapije.
Neovisno o odabiru liječenja, a ono mora biti individualno usmjereno, prvenstveno treba imati strpljenja i razumjevanja jer jedno zadovoljstvo omogućava i druga.