HZJZ
Andreja Barišin, dr. med.
Tatjana Nemeth Blažić, dr. med
Pošaljite svoju priču na temu zašto volite raditi u vrtu ili uzgajati biljke na balkonu/terasi /kući/ okućnici na e-mail adresu zdravlje@hzjz.hr ili poštom na adresu Hrvatski zavod za javno zdravstvo, Rockefellerova 7, 10000 Zagreb, uz naznaku "za natječaj Vrt i zdravlje" najkasnije do 01. listopada 2010. godine.
Zašto su vrtne aktivnosti korisne za zdravlje?
Mnogi rade u vrtu iz hobija i zbog uživanja u ljepotama njegovih plodova. No jeste li znali da vrtne aktivnosti i rad s biljkama imaju pozitivne učinke na zdravlje? Poslovi u vrtu koriste se u liječenju i rehabilitaciji mnogih bolesti, a i zdravima je rad u vrtu ljekovit: opušta, poboljšava raspoloženje i oslobađa od stresa, a boravak na svježem zraku kao oblik tjelesne aktivnosti čuva nas od mnogih kroničnih bolesti.
U svijetu se već duže vrijeme biljke, vrtne aktivnosti i okolna priroda koriste u različitim programima za poboljšanje općeg blagostanja ljudi. Taj koncept se pod vodstvom stručnog osoblja koristi u liječenju i oporavku mnogih bolesti s ciljem poboljšavanja fizičkih, kognitivnih, socijalnih, emocionalnih i mentalnih sposobnosti te općeg boljeg osjećanja oboljelih osoba (hortikulturna ili vrtna terapija). Osim oboljelima, hortikulturna terapija koristi i njihovim članovima obitelji te samim stručnjacima uključenim u program liječenja. Oboljeli se mogu zabavljati u procesu liječenja te uživati i ponositi rezultatima svog rada. Također, rad s biljkama i zdravim ljudima donosi mnoge koristi za fizičko i mentalno zdravlje.
Danas je hortikulturna terapija prepoznata kao praktična i održiva terapija sa širokim rasponom dobrobiti za korisnike lječilišnih, stručnih i "wellness" programa (npr. osobe s tjelesnim invaliditetom, oboljele od moždanog udara, stradale u prometnim nesrećama, starije osobe, one s cerebralnom paralizom, afazijom ili drugim poremećajima verbalne komunikacije, ovisnike, osobe s problemima u učenju i mentalnim zdravljem i dr.), a uči se i primjenjuje širom svijeta u različitim okruženjima i kulturama (npr. u bolnicama, zatvorima, lječilištima, terapijskim zajednicama itd. )
Istraživanja su pokazala da ljudsko biće posjeduje urođenu privrženost prema prirodi. Aktivnosti u vrtu oblik su tjelesne aktivnosti koje pogoduju našem tijelu, a druženje s prirodom stvara osjećaje opuštenosti, mira i općeg boljeg osjećanja.
Vrtne poslove mogu raditi osobe svih dobi, a aktivnosti se prilagođuju ovisno o mogućnostima i zdravstvenom stanju. Može se raditi tijekom cijele godine i u raznim okruženjima. Ako nemate vrt, uvijek možete ostvariti zeleni kutak u kući ili stanu, a "druženje" s cvijećem u tegli na balkonu ili prozoru može vas ispuniti veseljem i radošću. I šetnja kroz dvorište ili obližnji park može učiniti da se osjećate bolje.