Pučki pravobranitelj
Iako dobrovoljna, hospitalizacija kada pacijent u potpunosti ne razumije gdje se i zašto nalazi, koja su njegova prava, razloge i svrhu liječenja, kao i smještaj na zaključanim odjelima koje ne mogu napuštati niti zbog odlaska u šetnju, predstavlja kršenje njihovih prava.
Osim toga, prema osobama na dobrovoljnom smještaju u psihijatrijskim ustanovama često se nakon prijema i potpisivanja pristanka primjenjuju i mjere sputavanja, iako je to predviđeno samo kada zbog njihovog ponašanja postoji mogućnost izravnog ugrožavanja vlastitog ili tuđeg života, odnosno zdravlja.
Upravo informirani pristanak i dobrovoljno prihvaćanje suradnje tijekom liječenja uz potpuno razumijevanje, kao i briga za najbolji interes pacijenta i minimalno ograničenje, predstavljaju način kako zaštititi ljudska prava osoba s duševnim smetnjama u situacijama dobrovoljne hospitalizacije.
Raspravu o ovoj temi otvorit će pučka pravobraniteljica Lora Vidović, a u nastavku će govoriti i prof.dr.sc. Vili Beroš, pomoćnik ministra u Ministarstvu zdravstva, Mira Pekeč-Knežević, zamjenica pravobraniteljice za osobe s invaliditetom, prof.dr.sc. Slađana Štrkalj Ivezić, voditeljica Referentnog centra za psihosocijalnu rehabilitaciju KP Vrapče te predsjednica Hrvatskog društva za kliničku psihijatriju HLZ-a, doc.dr.sc. Sunčana Roksandić Vidlička s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Kristina Jandrić iz Udruge za zaštitu ipromicanje mentalnog zdravlja "Svitanje" te Vlatka Ročić Petak i Ksenija Kapelj iz Udruge "Ludruga", uz moderiranje zamjenice pučke pravobraniteljice Maje Kević.
Nakon toga, ugledni sudionici iz područja zdravstva, prava, institucija za zaštitu ljudskih prava i civilnog društva, govorit će i o iskustvima iz prakse te mogućnostima unaprjeđenja suradnje kako bi se poboljšao položaj ove iznimno ranjive društvene skupine.