Hrvatsko društvo za nefrologiju, dijalizu i transplantaciju
Stručnjaci u povodu Svjetskog dana bubrega koji se obilježava na inicijativu Međunarodnog nefrološkog društva i Međunarodne zaklade za bubrežne bolesti građane pozivaju da odu povremeno na kontrole kako bi na vrijeme prepoznali svoje stanje i počeli se liječiti.
Zbog toga je potrebno da građani u rizičnim skupinama redovito kontroliraju svoj krvni tlak i šećer u krvi.
Velik dio oboljelih uopće nije svjestan visokog krvnog tlaka, ali ni prekomjerne tjelesne mase ni pretilosti, a u Hrvatskoj je čak 20% odraslih pretilo.
Prema podacima za 2018., u Hrvatskoj je od posljedica bolesti bubrega umrlo je 718 osoba, a 7500 bilo ih je hospitalizirano zbog bubrežnog zatajenja.
Pravovremenim otkrivanjem stanja koja pomažu razvitku bubrežnih bolesti kroz tri tipa preventivnog djelovanja može se pacijentima pomoći da bolest ne razviju.
Ako je bolest već nastupila, u tom slučaju može je se pravilno liječiti i kontrolirati njezin napredak, čime se povećava kvaliteta života bolesnika i njihov životni vijek.
Kronične bubrežne bolesti je moguće spriječiti primjenom tzv. elementarne zdravstvene pismenosti - zdravim životnim navikama, poput nepušenja i redovitog kretanja.
Kronična bubrežna bolest globalno pogađa svaku desetu osobu, a od bubrežnih bolesti općenito u svijetu pati oko 850 milijuna ljudi.
Uz to, kronična bubrežna bolest proizvodi katastrofalne financijske učinke na zdravstvene sustave u cijelom svijetu.
Troškovi dijalize i transplantacija bubrega penju se do 2-3% godišnje potrošnje zdravstvenih sustava u razvijenim zemljama svijeta, dok se broj korisnika te vrste terapije kreće oko 0,03% stanovnika u tim zemljama.