Vlada RH
Reduciranje hladnog programa u bolnicama neće biti opća preporuka, niti tendencija, poručio je Beroš.
Uvjeren je da Hrvatska ima dovoljan broj bolničkih kreveta.
U ovom trenutku bolnički sustav raspolaže s više od 20000 kreveta, a broj akutnih kreveta je 14460.
Izdan je naputak ravnateljima da se poveća broj kreveta u primarnim intenzivističko-respiratornim centrima te da sve zdravstvene ustanove pojačaju svoje izolirajuće kapacitete u objedinjenim hitnim bolničkim prijemima i stacionarnim odjelima kako bi bili spremni za prihvat većeg broja novooboljelih.
S jedinicama lokalne samouprave dogovara se formiranje sekundarnih centara za prihvat covid-bolesnika u pojedinim specijalnim bolnicama, kao što se to i sada radi u Biogradu na Moru, Crikvenici i Topuskom.
Takvih centara ima dosta, a ukupan kapacitet prijema bolesnika je oko 3000 kreveta.
Predložena je i priprema dodatnih kapaciteta u pojedinim drugim zdravstvenim ustanovama, a u razgovoru s ravnateljem osječkog KBC-a definirano je da će se odrediti jedna od bolnica u okolici Osijeka kao dodatna bolnica za covid-pozitivne.
U Gradu Zagrebu, koji ima najkompleksniju sliku, modificiran je model u kojemu je KB Dubrava bila covid-pozitivna bolnica u cijelosti.
To se malo mijenja jer će se u C bloku ostaviti odvijanje zdravstvenih aktivnosti dok god to bude moguće.
Sve druge zdravstvene ustanove u Zagrebu, iako će moći otpuštati svoje covid-pozitivne bolesnike i premještati ih u KB Dubravu, bit će obavezne povećati svoje izolirajuće kapacitete za covid-bolesnike.