Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Na taj se način ublažavaju posljedice socijalne isključenosti, senzibilizira javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici i probleme s kojima se svakodnevno susreću.
Potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom 2007. godine, Republika Hrvatska se obvezala da će poštivati odredbe, između ostalog i one koje se tiču prava na rad i zapošljavanje, pristupačnost, zdravlje, obrazovanje, osposobljavanje i rehabilitaciju i neovisno življenje te uključenost u zajednicu uz osiguravanje razumne prilagodbe i bez diskriminacije.
Vodeća tema ove godine je "Izgraditi bolje: prema svijetu s uključivosti invaliditeta, pristupačnom i održivom svijetu nakon epidemije COVID-19".
Obilježavanjem Međunarodnog dana osoba s invaliditetom naglašava se potreba promicanja sudjelovanja osoba s invaliditetom poduzimanjem akcija značajnih za ostvarenje Programa održivog razvoja do 2030. godine.
Cilj je skrenuti pozornost na značajnu ulogu društva i lokalne zajednice u ostvarenju promjena koje će omogućiti ostvarenje i unaprjeđivanje inkluzije te stvaranje pravednijeg svijeta za osobe s invaliditetom.
Navedenim Programom je predviđeno osnaživanje osoba s invaliditetom za inkluzivan, pravedan i održiv razvoj, s naglaskom "nikoga ne ostavljati iza sebe" te isti prepoznaje invalidnost kao sveobuhvatnu temu koja se razmatra u provedbi 17 Ciljeva održivog razvoja.
Osobe s invaliditetom se izričito spominju u područjima Programa održivog razvoja koja se tiču ljudskih prava, ranjivih skupina, obrazovanja, zapošljavanja, smanjenja siromaštva, inkluzivnih gradova, instrumenata provedbe i podataka.