Hrvatska liječnička komora
Ovaj novi oblik stjecanja iskustva koji je omogućen tek diplomiranim liječnicima i zamjenjuje nekadašnji pripravnički staž, 17% ispitanika ocijenilo je kao odličan, gotovo 40% njih dalo je ocjenu vrlo dobar, a 37% ispitanika ocjenu dobar.
Istraživanje je provedeno u studenome 2020., a od ukupno 309 mlada liječnika koji su nakon diplomiranja radili pod nadzorom, upitnik je ispunilo njih 166, odnosno 54%.
Većina ispitanika je od diplomiranja do početka rada pod nadzorom čekala tri do četiri mjeseca, a njih 51% je liječničko iskustvo stjecalo u obiteljskoj medicini, zatim u bolničkoj hitnoj službi (38%), a najmanje u zavodima za hitnu medicinu.
U velikoj većini slučajeva (88%) jedan mentor bio je odgovoran za jednog mladog liječnika, tako da je većem dijelu ispitanika mentor bio od pomoći, rado im davao upute i savjete (45%) ili se trudio, ali su ga druge obaveze često okupirale (20%).
No, petini ispitanika mentor nije bio od velike pomoći, a neki ga čak nisu niti upoznali.
Što se tiče stručnog napredovanja, 56% ispitanika smatra da su napredovali, da su sigurniji u izvođenju određenih postupaka i sposobni samostalno obavljati neke poslove iz domene liječnika.
Njih skoro 40% smatra da su se stručno unaprijedili, ali da su mogli i više.
Većina ispitanika je rad pod nadzorom obavila na jednom radilištu, no 37% bi voljelo da je bilo nekoliko rotacija kako bi stekli šire iskustvo i praksu, dok je 33% njih zadovoljno što su od početka bili na istome mjestu jer su velikim dijelom stekli uvid u funkcioniranje radilišta.
Primanjima za vrijeme rada pod nadzorom zadovoljno je 64% mladih liječnika koji su sudjelovali u istraživanju, uvjetno ih je zadovoljno 25%, a 11% ih smatra da su previše radili za primljenu plaću.
Nakon završenog rada pod nadzorom, 64% ispitanika je ostalo u radnom odnosu, 22% je započelo specijalizaciju, a 13% je nezaposleno.