Ostalo

Visoke stope debljine u djece

Objavljeno 14.05.2021.

Hrvatski zavod za javno zdravstvo

U nekim zemljama Europske regije Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) jedno od troje djece u dobi od 6 do 9 godina živi s prekomjernom tjelesnom masom ili debljinom.
Visoke stope debljine u djece
 

Mediteranske zemlje imaju najviše stope debljine, ali situacija u njima se počinje poboljšavati, pokazuju rezultati iz novog izvještaja Europske inicijative praćenja debljine u djece (COSI) prezentiranog na Europskom kongresu o debljini.

Izvještaj sadrži najnovije dostupne podatke o djeci u dobi od 6 do 9 godina iz 36 zemalja Europske regije WHO-a.

U nekim od ovih zemalja uslijedit će i upitnik kojim će biti prikupljeni podaci iz 2021. godine o utjecaju pandemije na status uhranjenosti djece.

Prekomjerna tjelesna masa i debljina izravno su povezane s nezaraznim bolestima koje su opasne po život poput kardiovaskularnih bolesti, šećerne bolesti i raka.

COVID-19 će vjerojatno imati negativan utjecaj na razine debljine u djece u Europskoj regiji WHO, pa tako i na rezultate sljedećih krugova COSI istraživanja.

Zatvaranje škola i zaključavanje uslijed pandemije (eng. lockdown) mogu utjecati na pristup školskim obrocima i tjelesnim aktivnostima za djecu, pojačavajući nejednakosti.
Strategije za prevenciju debljine u djece bi zato za vrijeme ove pandemije trebale ostati prioritet.

Učestalost prekomjerne tjelesne mase i debljine stabilizirala se ili pala u nekim od 13 europskih zemalja u kojima je bilo moguće istražiti trendove kroz vrijeme.

U Grčkoj, Italiji, Portugalu i Španjolskoj, državama koje su imale najviše stope debljine, baš kao i Sloveniji, pokazao se trend pada učestalosti prekomjerne tjelesne mase i debljine.

Pad prevalencije prekomjerne tjelesne mase bio je u rasponu od 4 do 12 postotnih bodova za dječake i od 3 do 7 postotnih bodova za djevojčice.

Posljednjih godina neke od ovih zemalja implementirale su mjere preporučene od strane WHO kako bi im pomogle u rješavanju problema visokih stopa debljine, kao što su porez na zaslađene napitke, restrikcije u oglašavanju prehrambenih proizvoda i dodatni sati tjelesne i zdravstvene kulture.

Posljednji COSI podaci dolaze iz 36 zemalja koje su sudjelovale u istraživanju tijekom školskih godina 2015./2016. i 2016./2017. kada je izmjereno oko 250000 djece osnovnoškolske dobi.

Ukupno, prevalencija prekomjerne tjelesne mase (uključujući debljinu) bila je 29% za dječake i 27% za djevojčice u dobi od 6 do 9 godina; prevalencija debljine bila je 13% za dječake i 9% za djevojčice.

Najviši udjeli prekomjerne tjelesne mase i debljine zabilježeni su u mediteranskim zemljama kao što su Cipar, Grčka, Italija i Španjolska, gdje je preko 40% dječaka i djevojčica živjelo s prekomjernom tjelesnom masom, a 19% do 24% dječaka i 14% do 19% djevojčica s debljinom. U Hrvatskoj je prekomjernu tjelesnu masu imalo 37% dječaka i 29% djevojčica, dok je debljinu imalo 16% dječaka i 10% djevojčica.

U prosjeku gotovo 80% djece doručkovalo je svaki dan, oko 45% jelo je voće svakodnevno, a oko 25% je svakodnevno konzumiralo povrće. Ipak, brojke vezane uz ove zdrave navike jako variraju na razini zemalja: svakodnevna konzumacija bila je u rasponu od 49% do 96% za doručak, od 18% do 81% za voće, a od 9% do 74% za povrće. U Hrvatskoj je svakodnevno doručak jelo 77% djece, voće 34% djece, a povrće samo njih 17%.

Učestala konzumacija slatkih grickalica (27% djece ukupno) bila je raširenija od konzumacije slanih grickalica (14%). Postotak djece koja imaju nezdravu naviku jedenja ovakve hrane više od 3 dana u tjednu također je jako varirao među državama - od 5% do 62% za slatke grickalice i od manje od 1% do 35% za slane grickalice. U Hrvatskoj je slatke grickalice više od tri puta tjedno jelo 31% djece, a slane njih 12%.

U prosjeku 1 od 2 djece koristilo je aktivni prijevoz (hodanje ili bicikliranje) za put do škole i iz škole. U svim zemljama većina djece provela je barem 1 sat dnevno igrajući se vani (u rasponu od 62% do 98% u različitim zemljama). U Hrvatskoj se 92% djece aktivno igralo barem 1 sat dnevno.

Djeca obrazovanijih roditelja imala su veću vjerojatnost da će biti uključena u sport ili ples u većini zemalja. Razlika među djecom roditelja s visokim i niskim razinama obrazovanja premašila je 20 postotnih bodova u 7 zemalja, od kojih je jedna i Hrvatska. Nasuprot tome, djeca manje obrazovanih roditelja imala su veću vjerojatnost da će do škole ili iz škole ići pješice ili biciklom.

Sve vijesti vezane uz ovu temu pronađite ovdje
(0)
0.0 od 5

Priručnik bolesti

Odaberite grupu bolesti ili pretražite po ključnoj riječi
Priručnik bolesti sastavljen je kako biste se brzo informirali o bolesti koja vas zanima. Određene bolesti posebno su obrađene u okviru skupine na Mapi tijela kojoj pripadaju te ih svakako potražite.

vezani članci

Test erektilne funkcije

Ispunite upitnik procjene erektilne funkcije. Test erektilne funkcije Kvaliteta spolnog života jedan je od najvažnijih segmenata kvalitete života muškarca.

IPSS UPITNIK

Ispunite upitnik procjene tegoba mokrenja. IPSS UPITNIK Poremećeno mokrenje često vezuje uz sebe i poremećaje kontinencije te seksualnih funkcija.