Ne radi se o jelu koje zahtijeva veliko znanje u kuhanju, ali onaj tko spravlja ovo jelo mora imati osjećaj za pravilno doziranje pojedinih sastojaka. Dakle, male bijele lučice crvenog luka treba očistiti, lagano izvaditi tvrdu jezgru, te se skuhaju u slanoj vodi (12-15 minuta).
U suhu zdjelicu koju držite na laganoj vatri, stavite četiri žličice meda, kad se počinje rastapati šećer u medu polako umiješajte oko 15 g brašna (toliko da se sažme s medom). Kad smjesa postane crvenkasto-smeđa, počnite dodavati polako vodu s octom tako da se sve grudice ravnomjerno uklone. Postepeno smjesa postane homogena i glatka - pretvara se u sirup. U tu smjesu dodate kuhane lučice crvenog luka, poklopite i na najmanjoj vatri pustite da se lučice sažmu sa sirupom, nemojte ih dirati kuhačom, već samo povremeno potresite cijeli sadržaj u poklopljenoj zdjelici. Nakon 3-4 minute jelo je gotovo, može se kušati i po ukusu dodati još malo octa ako nije dovoljno kiselkasto.
Ovo niskokalorično jelo (oko 60 kcal po osobi) predstavlja idealan prilog brojnim jelima koja sadrže više masti i proteina, a manje ugljikohidrata. Zbog meda i lučica luka koje se većinom sastoje od ugljikohidrata, ovim jelom unosimo preko 90% ugljikohidrata, nešto manje od 8% bjelančevina ili proteina i samo neznatne količine masti (oko 1%).
Zbog svog blagotvornog učinka na čitav naš organizam, crveni luk trebamo uvrstiti u sam vrh nutritivno i dijetološki vrijednih namirnica. Crveni luk sadrži brojne minerale, natrij, kalij, fosfat, nitrospojeve, željezo, sumpor, jod, silicij, a posjeduje antibiotsko djelovanje. Izvrsna je namirnica kod osoba sklonim nastanku katara, potiče cirkulaciju krvi, djeluje kao diuretik, sprječava stvaranje tromba, a mnogi ističu i njegova afrodizijačka svojstva. Ako spojevi sumpora koje u sebi sadrži mogu umanjiti zbog neugodnog mirisa to svojstvo, onda je idealno crveni luk jesti u kuhanom obliku pri čemu većina tvari ostaje i dalje prisutna, a neugodni mirisi nestaju skupa s hlapivim esencijama koje se tijekom kuhanja gube.
Istucite snijeg od četiri bjelanjka, dodajte žumanjke, lagano sve izmiješajte, dodajte žlicu izribanog kruha, zatim žlicu izribanog parmezana i tako dok ne potrošite sav kruh i parmezan lagano miješajući. Preostaje na kraju samo lagano začiniti muškatnim orašćićem. Sol nije potrebna jer je parmezan dovoljno slan.
U kipući pileći i teleći temeljac dodajemo pripremljenu smjesu za okruglice pomoću male žlice. Kuha se sedam do osam minuta i služi toplo.
Neposredno prije serviranja posuti sitno isjeckanim listićima peršina.
Ovaj prekrasan primjerak dobre juhe spravlja se nakon što smo iz uobičajenog pilećeg i telećeg temeljca uklonili svu vidljivu mast s površine. To se može postići specijalnom kutljačom, ili pak staviti juhu na hladno i kad se mast skruti jednostavno je maknuti.
Okruglice za čiju pripremu navodimo recept spravljaju se od najfinijeg kruha (najbolje je da sami osušite miješani kukuruzni kruh i sameljete ga u fine mrvice) i najkvalitetnijeg parmezana.
Jelo nije kalorično (127 kcal po osobi), ali je odnos bjelančevina, masti i ugljikohidrata neuravnotežen. Naime idealno je 15:25:60, dok je kod ove juhe odnos: 29:46:25. Jelo daje veće količine bjelančevina i kolesterola (178 mg po obroku), tako da je idealno za sve osobe koje si mogu priuštiti barem jednom do dvaput tjedno namirnice koje sadrže kolesterol. Dakako, ne preporuča se osobama sklonim hiperkolesterolemiji, hiperlipidemiji i gihtu.
Međutim, kombiniramo li ovu juhu s laganim glavnim jelom (npr. kuhane lučice luka u slatko-kiselom umaku) u kombinaciji s odrescima od soje, a za desert odaberemo lagani puding od čokolade ili voćku, dobit ćemo raskošnu uvertiru u nedjeljni ručak koji nas neće ostaviti s osjećajem pretrpanosti želuca niti u lošem raspoloženju.
Koprivu blanširati i nasjeckati, buču naribati (ili kupiti naribanu) posoliti i pustiti da odstoji. Dobro ocijediti (rukom istisnuti vodu, a može i kroz krpu).
U posudi izmiješati sir, 4 cijela jaja, 3 dL vrhnja, buče i koprive. Provjeriti slanost, eventualno dodatno posoliti i papriti.
Dno pleha dobivenog sa štednjakom nauljiti, staviti koru, lagano je premazati uljem, staviti drugu i na nju u hrpicama staviti trećinu nadjeva. Postupak ponoviti 3 puta. Ako ima 9 kora, jednu dodatno ubaciti u sredinu.
Zadnji sloj kora premazati s 2 dL vrhnja u kojem je razmućeno jaje. Prije pečenja obavezno razrezati na jednake kvadrate (4x5) da se ravnomjernije diže.
Peći u vrućoj pećnici na 200 ˚C 45 min.
Luk ogulite, prepolovite, narežite na tanke rezance i zajedno sa zdrobljenim češnjakom stavite na zagrijani maslac da zamre. Podlijte toplom vodom (ili vinom) i pirjajte približno jedan sat, na vrlo laganoj vatri. Povremeno podlijevajte vodom da luk ne potamni. Kruh narežite na kockice I namočite u mlijeko. Istisnite ga i umiješajte u juhu, te kuhajte na tihoj vatri otkriveno još pola sata. Zatim juhu procijedite i začinite ribanim ementalerom, solju, paprom i muškatnim oraščićem. Ako je previše gusta, dolijte još tople vode i stavi te na vatru da kratko proključa. Razdijelite juhu u zdjelice, pospite ribanim parmezanom i poslužite vruće.
Siromašno proteinima, ali
bogato složenim ugljikohidratima i vlaknima topivim u vodi, ovo jelo izvrsna je
preporuka svima koji imaju problema s bolovima zglobovima, cirkulacijom i
koncentracijom. Jelo je kalorično (jedan obrok daje približno 350 kcal), ali u
kombinaciji s niskokaloričnim glavnim jelom daje izvrstan uvod u jedan izdašan,
a opet lagan zimski ručak. Ovo jelo zapravo predstavlja pravi primjerak
izvrsnog zimskog toplog obroka. Kada se priprema pažljivo i polagano, ovakva
juha daje sve blagodati koje u sebi sadrži jedinstvena namirnica - crveni luk.
U sebi luk sadrži tvari koje djeluju protuupalno i pomažu dekongestiji -
otapanju sluzi u sinusima i katara u plućima. Takvo jelo moralo bi se naći
jednom tjedno na našim jelovnicima tijekom zime.
U zdjelu stavite grubo narezanu zelenu salatu. Dodajte skuhane morske kozice ili očišćene repove malih škampa, tunu iz konzerve narezanu na listiće, te nekoliko većih crnih maslina. Dodajte rajčicu i jednu veliku crvenu papriku narezane na kockice Začinite umakom napravljenim od soka jednog limuna, maslinovog ulja i male žličice meda.