Nastavni zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar"
Pojava pandemije COVID-19 nužno je javnozdravstvene i programske intervencije usmjerila prema povećanim rizicima i specifičnim potrebama populacije starije životne dobi.
Od posebnog značaja je uloga starijih osoba u očuvanju vlastitog zdravlja i funkcionalne sposobnosti, kao i njihov aktivni doprinos tijekom sučeljavanja sa svim fazama i okolnostima pandemije. Slijedom toga, "Pandemije: mijenjaju li način na koji se bavimo sa starosti i starenjem?" postaje tema spomena pri obilježavanju 1. listopada - Međunarodnog dana starijih osoba 2020. godine.
U kontekstu odgovaranja na aktualne izazove i mogućnosti podržavanja globalne strategije poticanja zdravog starenja, Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) je na 73. Svjetskoj zdravstvenoj skupštini 3. kolovoza 2020. godine usvojila dokument Akcijskog plana "Desetljeće zdravog starenja 2020. - 2030".
Akcijskim planom WHO-a poglavito se pozivaju međunarodne agencije, profesionalci, vlade, civilno društvo, mediji, privatni sektor, akademska zajednica, obitelji i njihove lokalne zajednice na kontinuiranu i usklađenu suradnju sa svrhom zaštite zdravlja osoba starije životne dobi.
Akcijski plan za sljedeće desetljeće zdravog starenja usmjeren je na četiri krucijalna gerontološka izazova koji obuhvaćaju:
-način razmišljanja, osjećaja i ponašanja prema starosti i starenju
-potporu sposobnostima starijih osoba u zajednici
-pružanje integrirane skrbi usmjerene starijoj populaciji, poglavito na razini primarne zdravstvene zaštite
-osiguranje dostupnosti dugotrajne skrbi za starije osobe
Definirane smjernice upućuju na intersektorski i interdisciplinarni pristup u zaštiti zdravlja starijih osoba i sukladne su hrvatskoj gerontološkoj doktrini.