Tjelesna aktivnost osobito je važna još u dobi prije 30. godine života zato što ona omogućava da dostignemo svoju vršnu koštanu masu koja predstavlja dobar zalog za budućnost. Tjelesna aktivnost omogućuje mehaničku tenziju kostiju koja je važan poticaj za koštanu izgradnju. U starijoj je dobi učinak tjelesne aktivnosti nešto manje značajan, ali ipak usporava gubitak koštane mase.
Vježbanje s utezima, težine prilagođene životnoj dobi, trčanje, plesanje, sportovi s reketom ili duge šetnje najbolji su izbor za osobe svih dobnih skupina.
Pod pojmom prehrane za prevenciju osteoporoze u prvom redu mislimo na adekvatan unos kalcija i vitamina D. Kalcij je glavni sastojak minerala koji kostima daju čvrstoću. Istraživanja su pokazala kako mnoge djevojke i mlade žene uzimaju manje od polovice preporučene dnevne količine kalcija koja iznosi između 800 i 1500 mg. Glavni izvor kalcija su mlijeko i mliječni proizvodi, a ukoliko prehranom nije moguće dobiti dostatnu količinu kalcija ona se može osigurati kalcijevim suplementima. Vitamin D je nužan za adekvatnu apsorpciju kalcija u probavnom sustavu. Bez vitamina D naš organizam nije u mogućnosti iskoristiti sav kalcij unesen prehranom. Dva su glavna izvora vitamina D - endogeni koji se stvara u koži prilikom izlaganja sunčevoj svjetlosti te onaj u prehrani.
U skladu s time, manjku vitamina D su najsklonije starije osobe koje većinu vremena provode u zatvorenom prostoru, osobe s kroničnim bolestima jetre ili bubrega, osobe koje se loše hrane ili imaju malapsorpciju. Preporučena dnevna doza vitamina D je 400-800 internacionalnih jedinica na dan. Najvrjedniji izvori vitamina D su mlijeko, žumanjak jajeta, morska riba, jetra. Dovoljna količina vitamina D se može osigurati i putem suplemenata.
Ovo je također važna točka u prevenciji osteoporoze budući je dokazano kako oba poroka uzrokuju smanjenje rezine estrogena u organizmu. Isto je tako važno reći da se pod utjecajem alkohola pogoršava koordinacija te je stoga povećan rizik za nastanak prijeloma.
Denzitometrija je pretraga kojoj je svrha mjerenje koštane gustoće za dijagnozu osteoporoze, procjenu rizika prijeloma i praćenje učinka liječenja. Na temelju procjene rizika od osteoporoze, liječnik će preporučiti izvođenje ove pretrage kako bi se ustanovila dijagnoza. Prema novim smjernicama koje su utvrđene na 4. hrvatskom kongersu o osteoporozi denzitometriju trebaju učiniti: