Danas je sve više osoba alergično na razne vrste peluda i spora pa je i jedno od važnih pitanja na koje aerobiologija treba dati odgovor: na koji način smanjiti kontakt senzibilizirane osobe s alergenom, te na taj način prevenirati pojavu simptoma alergije ili ih bar umanjiti? To nije nimalo lak zadatak, jer pojava simptoma alergije ovisi o mnogo faktora. U prvom redu o vrsti i koncentraciji peluda u zraku.
Prvi rezultati velike epidemiološke studije na području grada Zagreba koju provodi Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba u suradnji sa Bolnicom za plućne bolesti "Jordanovac" i Poliklinikom za plućne bolesti, pokazuju da su naši pacijenti u visokom postotku alergični na više vrsta peluda, dakle da su polisenzibilizirani, a da je mali postotak osoba alergično samo na jednu vrstu peluda (monosenzibilizirani). To dakako otežava stanje pacijentima jer se vrijeme trajanja simptoma produljuje. Najviše je pacijenata alergičnih na kombinaciju peluda lijeske, johe, breze, trave i ambrozije. Takva osoba dakle, prve simptome razvije u ožujku kada u zraku nalazimo pelud lijeske i johe, zatim se simptomi nastavljaju u travnju, kada cvate breza, tijekom cijelog ljeta, pa sve do rujna kada u zraku nalazimo najviše koncentracije peluda ambrozije.
Za pacijente kojima tegobe otežavaju svakodnevne aktivnosti i smanjuju im kvalitetu života od izuzetne vrijednosti su informacije o kretanjima peludnih alergena, odnosno koncentracijama peluda u zraku i njihovim varijacijama. Takve odgovore mogu pružiti aerobiološka istraživanja koja se provode svakodnevno tijekom cijele godine. U analizu rezultata su uključeni i neki meteorološki parametri koji najviše utječu na razine peluda u zraku kao što su: temperatura i vlažnost zraka, padaline, te brzine i smjerovi vjetra, a u peludnu prognozu i prognoza vremena.
Na temelju svakodnevnog praćenja koncentracija peluda u zraku izrađuju se peludne prognoze i peludni kalendari. Svrha peludne prognoze je pravovremeno informirati alergičare o vrstama i koncentracijama peluda koji će se pojavljivati ovisno o vremenskim uvjetima u narednim danima. Takva informacija omogućuje alergičnim osobama da prilagode svoje aktivnosti u skladu sa stanjem peluda u zraku, te da izbjegavaju izlaske u doba dana kada su koncentracije peluda najviše. Uz peludnu prognozu Zavod za javno zdravstvo grada Zagreba na svojoj web-stranici www.publichealth-zagreb.hr objavljuje i popratne savjete kako maksimalno izbjeći kontakt s peludom i kako spriječiti ulazak peluda u prostor gdje boravimo. Navedeni podaci se objavljuju i na web stranici www.plivazdravlje.hr na virtualnom centru posvećenom osobama s alergijama alergije.plivazdravlje.hr i astmom astma.plivazdravlje.hr
Savjeti osobama alergičnima na pelud
|